Satelitní digitální televize (DVB-S)

Satprij-_10

 

Nabízíme:

kompletní realizaci rozvodů SAT
pro panelové domy
pro rodinné domy
pro bytové jednotky



Obraz či zvuk satelitních pořadů přijímáme jako elektromagnetickou energii vyzářenou z antén umístěných na družicích, nacházejících se na tzv. geostacionární dráze, cca. 36 000 km nad zemským povrchem. Družice se pohybují stejnou rychlostí jakou se otáčí naše matička Země, z toho důvodu mají vždy stejnou pozici. Tak mohou ozařovat trvale stejnou plochu Země. Oproti omezenému dosahu pozemních vysílačů na VKV může signál ze satelitů pokrýt rozsáhlé území.

Seznam komponentů pro příjem satelitního signálu

1. parabola
2. ozařovač
3. polarizér
4. konvertor
5. spojovací koaxiální kabel
6. přijímač


1. Parabola

Přijimací anténa s eliptickým výřezem z kulové plochy klasické antény.Pro příjem signálů ve všech pásmech nejvíce záleží na kvalitě antény, protože nejlepším zesilovačem je anténa.Parabolické antény odrážejí signál vysílaný z družice do svého ohniska,kde je umístěn konvertor - LNB.

Liší se průměrem - čím větší tím lepší,tím více signálu soustředí do svého ohniska a zajistí tím kvalitní a stabilní příjem i při zhoršeném počasí.

Dále se liší materiálem - hliníkové Al jsou lehčí a odolnější povětrnostním vlivům a železné Fe jsou zase levnější.Mají jednu nepříjemnou vlastnost,že ochranný nástřik většinou vydrží cca po 24 měsíců záruky a poté z nich začíná kapat při dešti rezavá voda.

2.Ozařovač

Ozařovač, anglicky feedhorn, je vlnovod - sběrná trubka, umístěná v ohnisku paraboly, do které se koncentrují elektromagnetické vlny přijímaného signálu, odražené od paraboly. Často je integrován s polarizérem a konvertorem do jedné části.

3. Polarizér

V součastné době je polarizér integrován do tělesa konvertoru, zpravidla je již proveden na desce plošných spojů této jednotky. Polarizace se mění elektricky změnou napájecího napětí, přiváděného z přijímače do konvertoru po koaxiálním kabelu. Napětí 13-14 voltů se používá pro vertikální a 17-18 V pro horizontální polaritu.

4. Konvertor

Jedna z rozhodujících komponent pro příjem z družic. Konvertor, v odborné literatuře uváděný jako LNB (low noise block) - nízkošumová jednotka, je zařízení, umístěné před parabolou (Obr.1), jehož ústí směřuje do ohniska antény. Vlastní konvertor je zařízení, které konvertuje, tedy převádí vstupní kmitočty přijímaných satelitních signálů z pásma 2,5 GHz (S band), 4 GHz (C band) a 11-12,5 GHz (Ku band) na kmitočty tzvn. první mezifrekvence 950-1750 MHz, kterou už je schopný satelitní přijímač zpracovat.

5. Koaxiální kabel

Vodič složený z plášťě PE, vnější vodič - opletení, fólie, dielektrikum plynem plněná pěna PE a střední vodič. V jednoduchosti -kabel určený k propojení mezi konvertorem (LNB) u paraboly a přijímačem u Vás doma.

6. Přijímač

Zařízení, které máte umístěné doma u TV. Satelitní příjímače neboli anglicky receivery (dostupné i HDTV přijímače - TV ve vysokém rozlišení) Kombo (combo) přijímače (krom satelitního příjmu zvládnou také příjem DVB-T signálu, tj. pozemního vysílání

7. Konektory

Nejznámějším konektorem je v tomto případě F konektor. Kromě "klasických" přímých F konektorů se používají též "rohové" F-konektory (samec - samice), F spojky k prodloužení délky kabelů (samice-samice) či servisní F konektory - rychlospojky (bez závitu).

 

Seznam družic